Melen Çayı, Efteni Gölü’ne akan bir çok derenin beslediği suyun birleşimidir. Bu dereler Efteni Gölü’ne akar ve Melen Çayı yatağına yönelerek Karadeniz’e dökülmektedir.
Melen çayı rafting sevenler tarafından en çok tercih edilen nehirler arasındadır. Seviye olarak 3+1 zorluk derecesine sahiptir. Melen Çayında Rafting uzun yıllardır yapılmaktadır. Mart ayında rafting sezonu açılarak Aralık ayına kadar mevsimsel şartların u
ygun olması durumunda rafting yapılabilmektedir. Ankara, İstanbul, Zonguldak, Sakarya, Kocaeli, Bursa gibi yakın bölgelerden rafting sevenler melen çayı rafting turlarına katılmaktadır.
Melen Çayında Rafting sporunun tercih edilmesindeki en büyük pay İstanbul ve Ankara gibi illerimize geçişin Düzce ilimizden olmasıdır. Melen çayı zorluk derecesinin amatör sporculara uygun olması da melen çayının tercih edilmesinin ikinci sebebi sayılır.

melenturu1

BGU TOURS olarak Bursa kalkışlı günübirlik veya konaklamalı Melen Çayı rafting turlarında sizleri; doğanın en güzel parçalarında bir taraftan heyecanın doruk noktalara ulaşacağı, diğer taraftan dinlenme ve yeni yerleri keşfetmenin hazzına varacağınız günübirlik ve konaklamalı açık grup, özel ve kapalı grup Rafting turlarına davet etmekteyiz. BGU TOURS organizasyonunda farklı bir hafta sonuna ne dersiniz?
Melen çayı rafting turu fiyatları, alacağınız tur paketine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kahvaltılı ve yemekli tur paketleri alabileceğiniz gibi düzce melen Çayı’nda herşey dahil rafting turu Paketlerini de uygun fiyatlara alabilirsiniz. İsterseniz rafting sporunun yanında sunduğumuz konaklama, paketlerimizi de uygun fiyatlara alabilirsiniz.

melenturu2melenturu3

PROGRAM
07.30 FSM Bulvarı Akuğur Market Önü
08.00 Kent Meydanı
10.30 Rafting tesislerine ulaşım
11.30 Güvenlik brifingi teorik ve pratik eğitimler
12.00 Aktivite başlangıcı
13.30 Nehir ortasında aktivite molası
15.00 Aktivite sonu
16.00 Tur sonrası yemek ,Kılık kıyafet değişimi,foto ve video paylaşımı.
16.30 Geri dönüş

NOT:
Aktivite’ye rehberlik edecek olan rafting nehir rehberlerimiz Dünya Rafting Federasyonu ve Türkiye Kano ve Rafting Federasyonundan sertifikalı, Üniversitelerin Beden eğitimi Spor Yüksek okullarından mezun TC Sağlık Bakanlığı Doğada Varolabilme İlk yardım eğitimlerini tamamlamış Rafting nehir rehberliğini meslek olarak yapan alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.
Yılın her döneminde debisi yüksek olan ve raftinge uygun olan Melen çayı’nın rafting için en uygun zamanları, Şubat-Nisan arasıdır. Ancak yağmurların yeterli olması halinde bu uygunluk, Mayıs ve Haziran aryalını da içermektedir.

Rafting, raft adı verilen kauçuktan imal edilen ve şişirilebilen botlarla debisi yüksek akarsularda yapılan bir spordur. Takım halinde yapılır ve takımın başında mutlaka bu sporu iyi bilen bir rehber vardır. Akarsu altında akıp giderken, raftçı devrilmemeye ve kayalara bindirmemeye çalışır.
Kısaca “Akarsu Krosu” anlamına gelen rafting, Kuzey Amerika’da, özellikle Kanada’da çok yaygın bir spordur. İlk kez 1869 yılında Colorado Nehri üzerinde Büyük Kanyon’da gerçekleştirilmiştir. 1939 yılında Colarado Nehri üzerinde organize edilen ikinci rafting etkinliği büyük ilgi çekmiş ve o tarihten itibaren düzenli organizasyonlar yapılmaya başlanmıştır. İklim ve doğa şartlarının uygun olduğu Kuzey Amerika, Avustralya ve Güney Amerika’da bu spor oldukça yaygın olarak yapılmaktadır.
Rafting, ülkemizde son yıllarda tanınmaya ve ön plana çıkmaya başlamıştır. Rafting, Türkiye’de ilk defa 1992 yılında, Çoruh Nehri’nde yapılmıştır ve yine 1993’te, 4. Dünya Rafting Şampiyonası Çoruh Nehri’nde yapılmıştır. Türkiye’de Çoruh Nehri, Zamantı Irmağı, Köprüçay, Dalaman Çayı (normal parkurda artık yapılmıyor) , Göksu Deresi, Melen Çayı, Sakarya Nehri, Fırtına Deresi, Manavgat Çayı, Alara Çay, Dim Çayı, Bursa’da ise Emet, Kocasu ve Nilüfer Çayı başlıca rafting yapılan akarsulardır.

Kullanılan Malzemeler
• Raft (bot)
• Raft küreği
• Can yeleği
• Kask
• Fırlatma/kurtarma ipi
• Düdük (özellikle rehberler)
• Neopren elbise
• Neopren ayakkabı (altı kaymayan esnek bir ayakkabı da olabilir)
• Su gecirmez yağmurluk/rüzgarlık (gerektiğinde)
• Neopren elbisenin altına giymek için mayo, bikini
• Pompa
• Ayrıca ilk yardım çantası, güneş gözlüğü, su vb malzemelerin de bulunması gerekir.

Rafting için kullanılan botlar su geçirmez, dayanıklı ve sağlamdır. Bu botlar hava ile şişirilir, bot dizaynı içeri giren suyu otomatik olarak boşaltır. Çarpma ve darbelere dayanıklıdır (sert, kesici ve delici darbeler hariç). Botun boyu yaklaşık 3.5-5 metre’dir.

Çok yakında..

Çok yakında..