1.GÜN

Bursa – Ayvalık (Karacabey – Bandırma – Ezine – Geyikli – Bozcaada – Ayazma Plajı – Rüzgar Gülleri – Ayvalık)

04:00 Atatürk Stadyumu C Kapısı,,

04:30 FSM Akuğur Market Önünden hareketle,

Balıkesir, Burhaniye, güzergahından Ayvalık’a doğru yol alıyoruz.
Güzergah : Bursa – Ezine –Ayvalık 415 KM,

BGU TOURS otobüs içi ikramları eşliğinde, Karacabey – Bandırma güzergahını takip ederek yolculuğumuza devam ediyoruz. Sabah vereceğimiz kahvaltı molasının ardından Poseidon’un üflediği rüzgarların oluşturmuş olduğu ve mitolojideki ismi Tenedos olarak bilinen Bozcaada’ya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Ezine ilçesi Geyikli iskelesine ulaşarak burada bulunan feribota binerek yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla Bozcaada iskelesine ulaşıyoruz.

Buradaki ilk durağımız tüm ihtişamıyla bizi karşılayan ve Cenevizliler tarafından yaptırıldığı bilinen Bozcaada Kalesi olacak. Kale içerisinde rehberimizin yapacağı anlatımların ardından müthiş manzaranın fotoğraflarını çekiyoruz. Daha sonra eski Rum Mahallesi (Cumhuriyet Caddesiİ) ve eski Türk Mahallesi’nin hala dokusunu kaybetmemiş olan sokaklarında gezintimize devam ediyoruz. Bozcaada denilince ilk akla gelenlerden biride tabiki meşhur Bozcaada şaraplarıdır. Bizde hem bu şarapların nasıl üretildiğini dinlemek; hemde lezzetlerine bakıp alışveriş yapmak için şarap atölyelerine gidiyoruz.

Daha sonra, öğle saatlerinde Kordonda verilen serbest zaman süresi içerisinde, dileyen misafirlerimiz balık restaurantlarında, Ege Denizinden çıkan ve lezzetleriyle tadı damağınızda kalacak olan balıklarının ve diğer deniz mahsullerinin tadına bakma fırsatı bulabilirler. Serbest zamanımızın ardından belirlenen noktada bekleyen otobüsümüzde buluşarak Bozcaada’nın en yüksek noktası olan Göztepe’yi görerek Polente Deniz Fenerini de içine alan ve rüzgar enerjisi üretim merkezi olan adanın batı ucuna doğru hareket ediyoruz. Rüzgar Gülleri’nin yanında vereceğimiz fotoğraf molasının ardından adanın en önemli plajı olan Ayazma Plajı’na ulaşıyoruz. Burada vereceğimiz yüzme molasının ardından Ege’nin en güzel adalarından birisi olan Bozcaada’dan ayrılarak feribotla Geyikli iskelesine ulaşıyoruz. ”Eyvah Eyvah” filminin çekildiği yer olan Geyikli’de kısa bir çay molasının ardından otelimize doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde olacaktır.

Sabah Kahvaltısı   : Yolda serbest alınacaktır.
Öğle Yemeği           : Bölge’de Menü olarak alınacaktır.
Akşam Yemeği       : Otel’de alınacaktır. (Ücrete dahildir)
Güzergah                 : Çanakkale – Ezine – Geyikli Bozcaada – Ayvalık / 211 KM

2.GÜN

Ayvalık – Şeytan Sofrası – Cunda Adası – Ayvalık Tekne Turu – Cennet Tepesi

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında otobüsümüze binerek Ayvalık şehir merkezine ulaşıyoruz. İskelede bizi bekleyen teknemize binerek muhteşem denizin tadını çıkarmak için Ayvalık – Cunda Adası tekne turumuza başlıyoruz. Tekne turumuzda denize girebileceğimiz ve göreceğimiz koylar arasında bulunan Pınar Adası, Karaada, Hakkıbey Yarımadası, Çıplak Ada, Maden Adası, Dalyan Boğazı ve Ortunç Koyu’nu sayabiliriz. Gün boyunca sürecek bu Tekne turumuzun ardından önce Rumların Moshinos (Kokulu Ada), sonrasında ise Türklerin Cunda Adası(Alibey Adası) olarak adlandırdıkları Cunda Adasında ki iskelemizde teknemizden iniyoruz. Eski dönemlerde Rumların yaşam merkezi olan Cunda Adasının tarih kokan sokaklarında yapacağımız yürüyüşün akabinde adada bulunan 8 kiliseden biri olan ve en iyi korunmuş olanı Taksiyarhis Kilisesine ulaşıyoruz. Rehberimizin yapacağı anlatımlardan sonra fotoğraf çekmek için zamanımız oluyor. Daha sonra Cunda Adasının Kordonunda vereceğimiz serbest zamanda meşhur Ayvalık Sakız Dondurması veya Cunda Adası’nın meşhur Taş Kahvesi’nin tadına bakma olanağımız olacak.

Cunda Adasındaki gezimiz bittikten sonra otobüsümüzle Cennet Tepesi’ne ulaşıyoruz. Ayvalığın en güzel manzaralarından birine hakim olan bu tepede vereceğimiz fotoğraf molasının ardından gün batımını izlemek için muhteşem manzaraya hakim olan Şeytan Sofrası’na ulaşıyoruz. Burada Şeytanın Ayak izini görüyoruz ve sonrasında Midilli ve Ayvalık manzarası eşliğinde gün batımını izliyoruz. Akabinde otelimize doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

* Sabah Kahvaltısı: Otel’de alınacaktır.(Ücrete dahildir)
* Öğle Yemeği : Bölge’de Menü olarak alınacaktır.
* Akşam Yemeği: Otel’de alınacaktır. (Ücrete dahildir)
* Güzergah: Ayvalık – Cunda Adası – Ayvalık / 45 KM

4.GÜN

Kaz Dağları – Adatepe Köyü – Assos – Nekropol – Çanakkale – Kilitbahir Kalesi – Şehitlik – 57. Alay

Sabah otelimizde açık büfe kahvaltımızı yaptıktan sonra Kaz Dağları’na doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerindeki Gömeç’teki kayalıklardan, Atatürk siluetini fotoğraflama şansımız oluyor. Fotoğraf molamızın ardından birçok diziye ev sahipliği yapmış olan Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Adatepe Köyü’ne gidiyoruz. Köyde bulunan ve eskiye dair birçok izi barındıran Rum sokaklarını geziyoruz.

Daha sonra Yunan Mitolojisinde önemli bir yer edinmiş olan Zeus’un Truva savaşını işlediği yer olan Zeus Altarı’na geliyor ve buradan bir yandan Kaz Dağlarının o muhteşem havasını solurken, diğer yandan Edremit Körfezi’nin manzarasını izliyor ve fotoğraflarımızı çekiyoruz. Buradaki gezimizin ardından Assos (Behramkale) köyüne hareket ediyoruz. Otobüsümüzden inerek Behramkale köyü içerisinde kısa bir yürüyüş yaparak Akrapole ulaşıyoruz. Anadolu’daki ilk dor düzeninde tapınak olan Athena Tapınağı’nı görüyoruz. Burada rehberimizin anlatımlarıyla beraber muhteşem manzarasıyla Ege Denizine doğru seyre dalıyoruz. Assos ta göreceğimiz diğer yerler arasında Su Sarnıçları, Nekropol , Tiyatro, Şehrin Surları bulunmaktadır.

Gezimizin ardından kısa bir serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın bitimiyle buradan ayrılıyoruz. Yolumuzun üzerindeki Truva antik kentine uğruyoruz. 1988 yılından beri dünya miras listesinde olan bu antik şehir 1996 yılından beri ise milli park statüsündedir. Truva, Antik medeniyetlerin beşiği kabul edilmiştir. 9 adet şehrin birbiri üzerine kurulmasıyla oluşmuştur. Truva, Troya, Troia, İlion, Vilusa gibi adlarla da anılır. Truva gezimizin ardından Çanakkale şehir merkezine doğru yola çıkıyoruz. Çanakkale şehir merkezinde kordonda serbest zaman veriyoruz.

Burada dileyen misafirlerimiz kordonda serin bir gezinti yapıp denize nazır çaylarını yudumlayabilir, dileyen misafirlerimiz ise tarihi yerleri(extra) gezebilirler. Serbest zaman sonrası ise şehrimize geri dönmek üzere yola çıkıyoruz ve turumuzun sonunda misafirlerimizi Bursa’da aldığımız yerlere bırakarak bir dahaki turumuzda tekrar görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Sabah Kahvaltısı   : Otelde alınacaktır.(Ücrete dahildir)
Öğle Yemeği           : Bölge’de Menü olarak alınacaktır.

Akşam Yemeği       : Çanakkale Şehir Merkezi (Extra)
Güzergah                 : Assos – Truva – Çanakkale – Eceabat-Bandırma – Karacabey – Bursa / 350 KM

Çok yakında..