Günümüzün en önemli estetik sorunlarından birisi olan saç kaybı veya bölgesel saç dökülmesi, çoğunlukla erkeklerde estetik sorun olarak ortaya çıkmakla kalmamakta, kadınlarda da aynı sorun yaşanabilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinin birçok metabolik sebebi vardır.

Erkeklerdeki « androgenetik » tip kellik ya da « erkek tipi saç dökülmesi » olarak adlandırılan dökülmenin nedeninin kalıtımsal olmasiyla birlikte, saçların dökülebilmesi için « dihidrotestosteron (DHT)» hormonunun varlığı da gerekmektedir.

sac-ekimi-1 sac-ekimi-2

Kadınlarda da saç dökülmesinin en yaygın nedeni yine kalıtımsaldır ama en çok hormonal düzensizliktir. Hem anne hem de baba tarafindan aktarılabilir. Bunun yanısıra bazı hormonların da kadınlardaki saç dökülmesinde etkili olduğu bilinmekte ise de bu konudaki çalışmalar henüz devam etmektedir. Ayrıca daha seyrek görülmekle birlikte, tıbbi tedavi ile önlenebilir saç dökülmeleri de vardır. Bunlar arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, demir eksikliği, yüksek ateşli hastalıklar, genel anestezi ya da yakın zamanda cerrahi işlem geçirmiş olmak, çok sıkı diyet uygulamak, doğum ve kullanılan bazı ilaçlar sayılabilir. Bunun yanısıra bazı saçlı deri hastalıkları da dökülmenin nedenleri arasındadır. Stres de genetik nedenli saç dökülmesini arttıran nedenlerden biridir. Ancak genetik (kalıtımsal) olarak saç dökülmesine eğilimli olmayan kişilerde ve hormonların rolü olmadan tek başına stres, bir dökülme nedeni değildir.

Çok yakında..