Perşembeyi Cumaya bağlayan gece saat 03:00 sularında Bursa’dan hareketle İstanbul Atatürk Havaalanına çıkıyoruz.  Normal şartlarda Atatürk Havaalanında saat 06:30 ile 07:00 arasında olmamız gerekiyor. Trafikten kaynaklanabilecek nedenlerle yolda gecikme olabileceği dikkate alınarak erken saatte yola çıkılacaktır.
Atatürk Havaalanında saat 08:30’da THY’nin TK 1003 sefer sayılı tarifeli uçağıyla Üsküp’e yola çıkıyoruz.  Birbuçuk saatlik uçuş sonunda, Üsküp Alexander The Great Havaalanına Makedonya saatiyle 09:20’da varıyoruz. Burada bizi karşılayacak yerel rehber ile önce Üsküp merkezde bulunan  4**** yıldızlı otelimize yerleşiyoruz.  Bundan sonra Türk çarşısında kısa bir kahvaltı ve kahve molası verilecektir. Bu molada, yörenin ünlü ekmek arası böreği veya isteğe göre kahvaltı sofrasıyla “Makedonya’ya Merhaba” denilerek şehir turuna başlanacaktır.

makedonya-1 makedonya-2

Şehir turunun başlangıcı, eski yapıları ve Türk Kültürüyle ünlü Türk Çarşısı ile başlayacak olan şehir turumuz; Vardar Nehri tarafından ikiye bölünen ve şehrin merkezi niteliğinde olan tarihi Makedonya Meydanı ile devam edecektir. Burada Büyük İskender’i anlatan heykellerden, şehrin tarihine tanıklık eden müze, anıt ve yapılar bulunmaktadır.

makedonya-3makedonya-4

Şehir turundan sonra daha sakinliğiyle, doğasıyla, tarihiyle bizlere ev sahipliği yapacak olan  Matka Kanyonu’na gitmek üzere yola çıkıyoruz. Burada Mareşal Tito’nun döneminde yapılan ve uzunluğu 5 Km’ye varan kanyon boyunca uzanan yaya yoluyla Kanyonun içlerine ilerliyoruz. 15 dakikalık eğlenceli bir yürüyüşten sonra, kanyon içinde baraj sayesinde oluşturulan ve insanın ruhunu okşayan dinginliğe kuş seslerinin eşlik ettiği, göl kenarında kurulu ve doğanın aslına uygun taş ve ahşapla inşa edilen küçük ve şirin restorana varıyoruz. Burada, özellikle bu bölgeye has eti somona benzeyen alabalık ve yine yöreye has salatalardan oluşan menü ile öğlen yemeğimizi yiyoruz. Öğlen yemeğinde, yörede üretilen şarap veya tadı viskiye yakın rakı alınabilir. Öğlen yemeğinden sonra klasik Macchiato sonrası hareketle tekrar şehrin yolunu tutuyoruz.

makedonya-5 makedonya-6

Şehre öğleden sonrası geri döndüğümüzde Makedonya Meydanı’nda alışveriş için iki saatlik serbest zamandan sonra yine Makedonya Meydanında toplanılarak akşam yemeği için otele hareket ediyoruz. Akşam yemeği sonrası serbest zaman geçirmek üzere ayrılıyoruz. Burada rehberimiz ihtiyaç olması halinde kafileye eşlik edecektir.

Ertesi sabah, otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra harika doğasıyla Mavrovo Milli Parkından geçerek Tetova, Gostivar ve Debre yolunu takip ederek Ülkenin en güzel şehri Ohri’ye doğru eğlenceli bir yolculuk başlayacak. İsteğe bağlı olarak Milli Park bitiminden önce Atatürk’ün dedesinin evinin olduğu Kocacık Köyü görülebilir. Buraya tarihi Jupa kasabası üzerinden geçilerek ulaşılabilir. Milli park içinde seyahatimize her tepeden inen küçük nehirlerin katılımıyla oluşan ve yol boyunca bizlere eşlik edecek Debre deresi ve onun oluşturacağı göl, Milli Park içindeki yolculuğumuzun son durağı  olacak. Bundan sonra yolumuza, yine tepeden göl manzaraları seyrede seyrede, dağ boyunca kıvrılarak çıkan yolları takip ederek Yaklaşık iki saatlik bir yolculuk sonunda göl kenarında kurulu turistik merkez olan Ohri’ye varıyoruz.

makedonya-7makedonya-8makedonya-9

Ohri’ye varışımız öğlenden sonraya doğru olacağından sahilde dolaşmaya çıkıyoruz. Burada kurulu irili ufaklı Kafeteryalarda Türk Kahvemizi içtikten sonra akşam yemeği ve konaklama için tarihi Manastır’a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık bir buçuk saatlik yolculuktan sonra tarihiyle ünlü ve İstiklal Caddesi’ni aratmayan görüntüsü ve havasıyla “Tito Caddesi”nde kurulu yine 4**** otelimize yerleşiyor ve cadde üzerinde kurulu bulunan şirin restoranlardan birinde akşam yemeği yedikten sonra alışveriş ve eğlence için serbest zaman bırakıyoruz. Tabii bu arada rehberimiz, ihtiyaç olması halinde bizlere eşlik edecektir.

Otelimizde sabah kahvaltısı sonrası dolanarak Üsküp’e giden yola doğru koyuluyoruz. Üsküp’e öğlene doğru varıp burada şehir merkezi Makedonya Meydanında alışveriş için serbest zaman ve akşam saat 18:00’de toplanarak Türkiye’ye dönmek üzere havaalanına doğru yol alıyoruz. Akşam Saat 20:55 THY TK 1006 uçağıyla Üsküp Alexander The Great havaalanından havalanan uçağımız, Türkiye saatiyle 23:30’da İstanbul Atatürk Havaalanı’nda olacak. Bundan sonra bizi burada bekleyen aracımız, bizleri buradan alarak Bursa’da yerleşim yerlerine göre Kent Meydanı, Heykel, Çekirge, Carrefour, FSM, ana duraklarında bırakarak bir dahaki eğlenceli tatilimizde buluşmak üzere vedalaşılacaktır.

TURUMUZA DAHİL HİZMETLER

  • Bursa İstanbul Havaalanı Transferi
  • Üsküp Karşılama
  • Makedonya Turu
  • Profesyonel Rehberlik Hizmeti (24 Saat)
  • Konaklama 4**** Plus Otellerde BB
  • Konaklanan Otellerde Sabah Kahvaltı ve Akşam Yemekleri
  • İstanbul Bursa Transferi
  • Uçak Biletleri (Değişkendir)

TURUMUZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Öğlen Yemekleri
  • Ekstra harcamalar

NOT: Makedonya Türk Vatandaşlarından vize talep etmemektedir.

Çok yakında…

Çok yakında…